Şükredebilmek

 

  ¢ Matt West

 

 

Yeryüzünde yaşayan insanların farklı kabiliyetlerde yaratıldıkları ve değişik imkânlara sahip kılındıkları bilinen bir husustur.

 

Öyle ya; kimisi bolluk içerisinde saraylarda yaşarken, kimisi de hayatını zindanlarda geçirme durumunda kalmaktadır. Ancak bütün bu gerçeklerle birlikte bir doğru daha vardır ki, insanlar olaylara bakışları ve sahip oldukları imkânlara yaklaşımları ile doğru orantılı bir duruma bürünmektedirler.

 

Bolluk içerisinde yüzen, ama halinden memnun olmayıp şükretmeyen nice insanların yanı sıra; deyim yerindeyse kıt kanaat geçinen ancak huzurlu bir şekilde şükür içerisinde yaşayan nice insanlar vardır.

 

"Dünya işlerinde kendinizden aşağıda olanlara bakınız; ahiret işlerinde ise sizden daha yukarıda olanlara bakınız; nimeti hor görmemenize en çok yarayışlı olan budur" şeklindeki hadis-i şerif bu konuda bizlere önemli bir ipucu vermektedir. Başka bir deyimle: Huzur ve mutluluğu sağlayan faktörlerin başında, verilen nimete şükretmek gerçeği gelir.

 

Nitekim yüce Allah da Kur'ân-ı Kerim'de "Şükrederseniz artırırım" buyurmakta ve bu konudaki yaklaşımımız için bir ölçü ortaya koymaktadır..

 

"Teşekkür ederim Allah'ım"; ve "Sana şükürler olsun ey Rabbim" şeklindeki sözlü ifadelerimiz elbette ki bir şükür çeşididir; ancak şükretmenin sadece bundan ibaret olmadığını da bilmemiz gerekir.

 

Buna göre, nimetleri; veriliş hikmetine uygun olarak kullanmak bir şükür türü olduğu gibi; her organ ve duygumuzun da kendine göre bir şükrü vardır.

 

Şu halde, helâl lokma peşinde koşmak şükürdür.

 

İktisatlı davranmak şükürdür.

 

Kısmetine razı olmak şükürdür.

 

Hırslı olmamak şükürdür.

 

Eli, ayağı, gözü kulağı haram ve zulümden korumak şükürdür.

 

Nimetin değerini bilmek şükürdür.

 

Fakir fukaranın yardımına koşmak şükürdür.

 

İnsanlığın hizmetinde olmak şükürdür.

 

Organlarımızla hayırlı ve güzel işler yapmak şükürdür.

 

Kısacası, nimeti nimet verenin rızası doğrultusunda kullanmak şükrün ta kendisidir.

 

Yazan; Enise

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !